Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի նախագահ Միլան Շտեխի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Բոստանջյանի ուղեկցությամբ հոկտեմբերի 4-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Հյուրերը ծաղիկներ են խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը: Նրանք եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Հայոց ցեղասպանությունը հավաստող փաստաթղթերին ու վավերագրերին:
Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի նախագահ Միլան Շտեխը գրառում է կատարել հուշամատյանում:
Միլան Շտեխը նշել է, որ հայ ազգն անցյալում շատ կորուստներ է ունեցել եւ հավելել, որ այստեղ՝ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում, բազմաթիվ հայերի հոգիների պատմությունն է: «Ես ցանկանում եմ, որ Հայաստանը երբեք նման ոճրագործություն, ցեղասպանություն չտեսնի, երբեք չլինի ճնշված: Հայերը շատ ընկերական ու բարեկամական ազգ են եւ արժանի են անկախ ու խաղաղ կյանքի»,-ասել է Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի նախագահը:

Чешские парламентарии посетили Цицернакабердский мемориал
4 октября делегация во главе с   председателем Сената парламента Чешской Республики Миланом Штехом в сопровождении председателя   Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта В.Бостанджяна посетила мемориал в Цицернакаберде .
Гости возложили цветы к Вечному огню и почтили молчанием память Св.Мучеников. Они побывали в Музее-институте Геноцида армян, ознакомились с документами и материалами о преступлении ХХ века.
Председатель Сената Милан Штех внес запись в Памятную книгу.
Отметив многочисленные потери армянского народа в прошлом, он добавил, что на мемориале в Цицернакаберде – история душ многих армян. “Хотел бы, чтобы Армения никогда не видела подобного злодеяния, геноцида, никогда не была угнетенной. Армяне - очень дружелюбный и дружественный народ, достойный независимой и мирной жизни”, - подчеркнул председатель Сената парламента Чешской Республики.